הפרעות התנהגות

הפרעות התנהגות

הפרעת התנהגות (באנגלית: Conduct disorder) היא הפרעה נפשית המתבטאת בדפוס חוזר ונשנה של פגיעה בזכויות אחרים והפרת נורמות חברתיות.

לפי המדריך האבחוני DSM-IV-TR, הפרעה זו מאובחנת כאשר היא נמשכת לפחות שנה, וכוללת לפחות שלושה מהקריטריונים הבאים:

  • התנהגות אלימה כלפי אנשים או בעלי חיים – בריונות, איומים, קטטות, שימוש בכלי נשק מסוכנים, אכזריות פיזית, גניבה תוך התעמתות עם הקורבן (על ידי שוד או סחיטה), או כפיית מגע מיני.
  • הרס רכוש – על ידי הצתה מכוונת או באמצעים אחרים.
  • גניבה או הונאה – פריצה לבתים או מכוניות, שימוש רב בשקרים במטרה להשיג דברים או להימנע ממחויבויות, וגניבת חפצים בסתר.
  • הפרה משמעותית של חוקים – שוטטות לילית ללא אישור ההורים לפני גיל 13, בריחה מהבית למהלך הלילה לפחות פעמיים או לפחות פעם אחת לאורך זמן, והיעדרות מבית הספר לעתים קרובות לפני גיל 13.

האבחנה ניתנת בתנאי שההתנהגות פוגעת משמעותית בתפקוד הלימודי, החברתי או התעסוקתי. בנוסף, אם האדם הוא מעל לגיל 18, יש לוודא שהוא לא עונה גם על הקריטריונים של הפרעת אישיות אנטי סוציאלית.

במחקרים נמצא קשר בין הפרעת התנהגות לבין חוסר אמפתיה. כמו כן נמצא כי קיים קשר הדוק בינה לבין הפרעת ילדות מוקדמת יחסית . הפרעת התרסה התנגדות: רוב הלוקים בהפרעת התנהגות אובחנו בילדותם גם כבעלי הפרעת התרסה התנגדות, ובנוסף מתוך הלוקים בהפרעה המוקדמת, כרבע מפתחים בהמשך הפרעת התנהגות. בבגרות, עלולים חלק מהלוקים בהפרעת התנהגות לפתח הפרעה חמורה יותר – הפרעת אישיות אנטי סוציאלית, או להגיע להתנהגות עבריינית חמורה.

טיפול בהפרעת התנהגות הוא משמעותי ביותר, ועשוי לעזור מאוד לאדם הלוקה בה, שעלול להידרדר להפרעות נפשיות חמורות יותר. ככל שהטיפול נעשה בגיל מוקדם יותר כך נראה השפעה חיובית לתפיסת העצמי ושינוי בדפוסי ההתנהגות .

לטיפול זה קיימת חשיבות גם עבור החברה, שעלולה להמשיך ולהיפגע מהתנהגותו האלימה של הלוקה בהפרעה, אם לא יטופל.

טיפולים יעילים כוללים שילוב של טיפול רגשי,טיפול תרופתי או שילוב של שניהם. יחד עם התערבות ושינוי בסביבה בה הוא חי, למשל הדרכת הורים אינטנסיבית או טיפול משפחתי.

בהרמוניה אני משתמשת בארסנל כלים לטיפול בילד/ה תוך שילוב וקשר הרופא/הפסיכיאטר המטפל תוך תהליך הדרכה להורים במטרה להבנות מערכת תומכת למשפחה ולילד , תמיכה זו מהווה אפשרות של קרקע פוריה לצמיחה ,שינוי ובניית דרך חדשה של דפוסי התנהגות נכונים.